Negocjowanie swojego wynagrodzenia jest kluczową częścią procesu poszukiwania pracy. Nawet jeśli masz ofertę w ręku, musisz wiedzieć, ile pieniędzy firma jest gotowa zapłacić. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, firmy poszukują pracowników ze specjalistycznymi umiejętnościami, którzy są skłonni pracować za niższą pensję w zamian za doskonałe korzyści, takie jak elastyczny harmonogram pracy, duże możliwości rozwoju kariery i tak dalej. To powiedziawszy, wiele osób poszukujących pracy nie wie, jak negocjować swoje wynagrodzenie. Albo nie doceniają swojej wartości, albo ją przeceniają i w końcu zostają bez pracy. Niezależnie od tego, czy negocjujesz swoją pierwszą czy szóstą pensję – istnieje kilka podstawowych strategii negocjacyjnych, które mogą się przydać. Przyjrzyjmy się im:

Miej jasny obraz swojej wartości

Zanim w ogóle pomyślisz o negocjowaniu wynagrodzenia, upewnij się, że wiesz, ile jesteś wart. Dzięki temu będziesz miał jasny obraz tego, czego chcesz i co możesz dostać.

Aby to zrobić, zrób arkusz kalkulacyjny do szacowania wynagrodzenia, taki jak ten: W tym arkuszu kalkulacyjnym wymień swoje umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia, a także podstawowe kompetencje firmy. Upewnij się, że jesteś tak szczegółowy, jak to tylko możliwe, abyś miał dokładny obraz swojej wartości.

Następnie weź zebrane informacje i porównaj je z zakresem wynagrodzenia, które otrzymałeś w ofercie pracy. Jeśli wynagrodzenie jest poniżej szacowanego przez Ciebie zakresu, rozważ negocjacje. Jeśli nie, to możesz po prostu siedzieć cicho i zobaczyć, co przyniesie Ci proces negocjacji.

Bądź przygotowany do negocjacji

Podczas gdy chcesz zrobić silny przypadek, dlaczego zasługujesz na wyższą pensję, nie chcesz również wyjść na zbyt agresywnego lub nachalnego. To może się nie udać i zaszkodzić twoim szansom na uzyskanie wynagrodzenia, na które zasługujesz.

Aby tego uniknąć, musisz być przygotowany do negocjacji. Oznacza to, że należy zbadać zakresy płac, wskazówki dotyczące negocjacji i przygotować się do negocjacji.

Po pierwsze, zbadaj wskazówki dotyczące negocjacji wynagrodzenia. Nie będziesz wiedział jak negocjować, jeśli nie będziesz wiedział co robisz.

Aby przygotować się do negocjacji płacowych, przeprowadź w głowie scenariusz negocjacji płacowych. Prześledź, co chcesz powiedzieć i co chcesz osiągnąć. Możesz nawet nagrać siebie, aby pomóc sobie w skupieniu.

Jeśli brakuje Ci gotówki, za mało zarabiasz a w przeszłości miałeś kredyt frankowy sprawdź kalkulator frankowy.

Poznaj swoje zasady negocjacji płacowych

Zanim w ogóle pomyślisz o negocjacjach, musisz wiedzieć, na czym stoisz. Zasady negocjacji wynagrodzeń to zestaw wytycznych, które opisują sytuację, w której się znajdujesz, wynagrodzenie, które Ci zaoferowano i wynagrodzenie, które jesteś skłonny zaakceptować.

Upewnij się, że zapisałeś swoje zasady, aby nie zapomnieć o nich. Możesz nawet zrobić cheat sheet, który pomoże Ci zachować koncentrację.

Nie bądź zbyt agresywny ani zbyt pasywny

Jeśli chodzi o negocjacje płacowe, musisz zachować równowagę między byciem zbyt agresywnym a zbyt pasywnym. Jeśli będziesz zbyt agresywny, wyjdziesz na desperata. Zbyt pasywny, możesz skończyć jako bezrobotny.

Aby znaleźć to słodkie miejsce, zrobić kilka badań i dowiedzieć się, co inni kandydaci są coraz płacone. Porównaj to z tym, co zostało Ci zaoferowane i pozwól, aby informacje zapadły się w sobie. Teraz wykorzystaj je jako przewodnik podczas negocjacji.

Bądź elastyczny

Najważniejszą rzeczą w negocjacjach jest zachowanie elastyczności i przejrzystości. Musisz być skłonny do kompromisu i być skłonny do odpuszczenia tego, czego chcesz, aby uzyskać to, czego chcesz.

Bycie elastycznym oznacza, że musisz być skłonny do kompromisu w sprawie niektórych swoich żądań. Na przykład, jeśli firma mówi, że jej podstawową kompetencją jest elastyczność, musisz być skłonny pracować w nieco bardziej elastycznych godzinach, aby twój menedżer mógł pracować w domu lub aby twój zespół mógł pracować gdziekolwiek i kiedykolwiek będzie to dla nich najlepsze.

Bycie transparentnym oznacza, że musisz być otwarty i szczery z drugą osobą. Na przykład, nie chcesz kłamać o tym, jak szybko możesz skończyć zadanie, ale nie chcesz też powiedzieć firmie, że możesz skończyć je w dwa tygodnie. W tym przypadku musisz być szczery i powiedzieć, że możesz skończyć go w miesiąc.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.