Szalejąca inflacja i drastyczne podwyzki stop procentowych powodują panikę wśród kredytobiorców. Wielu z nich się zastanawia jak się dziś mają kredytobiorcy mający kredyty we frankach. Jak się okazuje wcale nie mają się dobrze, jednak różnice w spłatach kredytów złotówkowych i frankowych zdecydowanie się zmniejszyły.

Kredyt frankowy vs złotowy

Żaden kredyt nie jest przyjemnością, najlepiej unikać zobowiązań bankowych bez względu w jakiej walucie. Jeżeli już kredyt jest koniecznością, mniejszym złem warto przeanalizować jaki kredyt najkorzystniej jest zaciągnąć. Niegdyś to kredyt frankowy uchodził za najkorzystniejszy, szybko okazało się to błędem, dla wielu życiowym błędem. Dziś nie tylko kredyt frankowy jest kula u nogi, ale i kredyty w złotówkach dają się we znaki spłacającym. W przypadku kredytu we frankach jest światełko w tunelu, bowiem coraz łatwiej, szybciej można kredyt unieważnić dochodząc swoich racji przed sądem. Oczywiście są to koszty, niemniej można wiele zyskać i gra jest warta przysłowiowej świeczki. Majac kredyt w zlotowkach wywalczyć nic nie mozemy, winni jestesmy sami sobie niedoceniajac ryzyka inflacji i zmian na rynku finansowym.

Brak pewności

Największym problemem kredytobiorcy w dobie inflacji jest brak pewności jutra. Tyczy się to zarówno frankowiczów jak i kredytobiorców, którzy zaciągnęli lub planują zaciągnąć kredyt w złotówkach. Nie chodzi tylko o przychody, czy będzie z czego zapłacić ratęe kredytu ale przede wszystkim o koszty kredytu, bowiem zmiany w oprocentowaniu są bardzo częste, niezależne od woli banku, a do tego coraz bardziej dotkliwe. Tylko na przestrzeni ostatniego roku raty kredytów złotówkowych wielu osobom wzrosły o prawie drugie tyle.taka sytuacja sprawia, że chętnych na przewalutowanie kredytów w CHF prawie nie ma. Kredyt frankowy staje się porównywalny ze złotówkowym z tą różnicą, że najczęściej można go unieważnić i zyskać na rozliczeniu wcześniej wpłaconych niesłusznie wysokich rat.

Dotkliwość wysokich rat

Przez ostatnie lata sporo osób negatywnie odniosło się do sytuacji frankowiczów, twierdząc że dobrze im tak skoro nie brali pod uwagę zmian kursowych. Dziś szybko zmieniają zdanie z powodu faktu, iż sami doznali ciosu finansowego. Dotkliwość wysokich rat pozwala zrozumieć sytuację frankowiczów w jakiej znaleźli się z dnia na dzień na długie lata, bowiem wielu do dziś spłaca horrendalnie wysokie raty kredytu frankowego. Dziś coraz głośniej słychać glosy o konieczności wprowadzenia pomocy państwa, tak krytykowanej wobec frankowiczów.

Dobra perspektywa dla kredytu frankowego

Pozytywna perspektywa w kontekście unieważnienia umowy kredytu CHF sprawia, że kredyt frankowy wydaje się być korzystniejszy w obecnej sytuacji. Kurs franka nie rośnie nadto szybko, zaś zobowiązanie frankowe podlega unieważnieniu, jeżeli umowa z bankiem zawiera klauzule tzw. abuzywne. Dzięki kolejnym wyrokom TSUE sądy szybciej i chętniej podejmują decyzje o unieważnieniu umowy kredytowej. Co do złotówkowego zobowiązania nie ma żadnego ratunku ani perspektywy pozytywnego zakończenia spłaty, można jedynie oczekiwać iż sytuacja się poprawi, inflacja wyhamuje a wynagrodzenia wzrosną pozwalając na swobodną spłatę rat kredytów.  

By admin

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.