Dźwig osobowy jest bez wątpienia takim urządzeniem, które wymaga regularnych przeglądów i konserwacji, aby mógł pracować prawidłowo. Choć windy osobowe w piętrowych budynkach w Polsce zostały zainstalowane po to, aby płynnie i efektywnie przewozić mieszkańców między piętrami, to wiele dźwigów jest dość często wyłączonych z użytkowania. 

Nie dziwi więc fakt, że ludzie pozbawieni możliwości korzystania z windy na co dzień, mają pretensje do zarządcy nieruchomości i zastanawiają się – jak długo może trwać naprawa windy? Przyjrzyjmy się zatem bliżej kwestii – serwis dźwigowy. 

Serwis dźwigów osobowych

Serwis dźwigów osobowych w Polsce, czyli konserwacja windy, najprościej rzecz ujmując, dzieli się na 3 kategorie: 

  • comiesięczne, zapobiegawcze przeglądy techniczne,
  • raz na pół roku – ogólna, kompleksowa kontrola dźwigu,
  • raz na rok – obowiązkowe badania okresowe.

Podczas obowiązkowych badań okresowych, specjalista z uprawnieniami UDT, szczegółowo sprawdza wszystkie elementy bezpieczeństwa windy. Jeśli podczas tej urzędowej kontroli zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości w pracy dźwigu – muszą być natychmiast zlikwidowane! Ale trzeba w tym miejscu zauważyć, że o ile awaria urządzenia w okresie gwarancji renomowanego producenta wind jest bardzo szybko usuwana, to późniejsze naprawy dźwigu, znacznie przeciągają się w czasie. 

Naprawa windy w bloku

Poruszając ten temat, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że firmy dźwigowe, które serwisują i naprawiają windy w Polsce, mają rozmaite oferty. Czasami osoba odpowiedzialna za windę w bloku podpisuje umowę serwisową z lokalnym konserwatorem wind, który oferuje usługi serwisowe i ma tanie części do wind z nalepką „made in China”. Trzeba jednak wiedzieć, że komponenty dźwigowe bez wymaganych certyfikatów użyte do naprawy windy zawsze oznaczają kłopoty! 

Firma, która oprócz producenta wind, może serwisować urządzenie, to np. polski oddział międzynarodowej korporacji z branży dźwigowej, który sprowadza części zamienne do windy ze swojej głównej siedziby, z zagranicy. Nie dziwi więc to, że usunięcie awarii w ich wykonaniu może się przeciągnąć. A jeśli co gorsza, niewykwalifikowani pracownicy serwisu źle dobrali podzespoły, to czas naprawy wydłuża się o kolejne dni. Zdarzają się też takie sytuacje, że konserwatorzy wyłączają windę z użytkowania i tłumaczą się brakiem części. 

Warto jednak wiedzieć, że dzisiejszych czasach nie można przyjąć takich usprawiedliwień! Obecnie, za pośrednictwem Internetu, można łatwo zamówić wiele części zamiennych do wind. Polska, internetowa hurtownia części dźwigowych będzie miała z pewnością dostępne “od ręki”, nawet te bardzo poszukiwane komponenty do wind Mac Puarsa i może je szybko wysłać kurierem.

Podsumowanie:

Jak długo może trwać naprawa windy w bloku? Czas trwania naprawy dźwigu jest na pewno uzależniony od zakresu wykonywanych prac i od tego, czy firma dźwigowa ma bezpośredni dostęp do nowych części do windy. Opłaca się wiedzieć, że jeśli dźwig osobowy w bloku ciągle jest nieczynny, wówczas właściciel budynku powinien podjąć decyzję o modernizacji lub wymianie urządzenia. 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.