Śmierć rodzica może być jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Nie ma już kogoś, kto zawsze był przy Tobie, aby Cię wspierać i opiekować się Tobą. Zamiast tego, zostajesz z odpowiedzialnością za opiekę nad sobą, jak również nad resztą rodziny.

Radzenie sobie ze śmiercią rodzica nie jest łatwe, ale z czasem staje się łatwiejsze. Im szybciej zaakceptujesz fakt, że twój rodzic odszedł i przeniósł się do tego, co czeka poza tym światem, tym lepiej dla wszystkich zainteresowanych. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą poradzić sobie z tą stratą.

Wsparcie w bliskich osobach po stracie rodzica 

Radzenie sobie ze śmiercią rodzica może być trudne – niezależnie od tego w jakim wieku się jest. W tym czasie ważne jest, aby nie zamykać się w swoich uczuciach i nie izolować się od swoich bliskich. Jeśli czujesz się źle, spędzaj czas z rodziną oraz przyjaciółmi, którzy otoczą Cię troską. Nie bój się uzewnętrzniać smutku i łez, ponieważ są one potrzebne w całym procesie żałoby. 

Pomoc psychologa w radzeniu sobie z żałobą

Jeśli czujesz się przytłoczony po śmierci rodzica, nie wahaj się szukać pomocy psychologicznej. Wiele osób uważa, że rozmowa o swoich uczuciach jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z bólem i stresem, jakie niesie ze sobą żałoba. Istnieje wielu wykwalifikowanych psychologów, którzy mogą pomóc Ci przejść przez proces żałoby i pomóc żyć dalej. W niektórych przypadkach terapia może być konieczna, aby poradzić sobie z nierozwiązanymi problemami z przeszłości rodzica. Cokolwiek zrobisz, nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Będzie to miało ogromny wpływ na Twój powrót do zdrowia.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej wsparcia, dostępne są również grupy wsparcia. Grupy te zapewniają bezpieczne środowisko, w którym można podzielić się swoimi doświadczeniami i otrzymać wsparcie od innych, którzy rozumieją, przez co się przechodzi. Cokolwiek zrobisz, nie wahaj się sięgnąć po pomoc – to znacznie ułatwi ten proces.

Kwestie prawne po śmierci rodzica

Niestety poza emocjonalnym ciężarem, na naszych barkach spoczywają również sprawy formalne, z którymi trzeba się uporać po śmierci rodzica. Pamiętaj, że ze wszystkimi kwestiami prawnymi może pomóc Ci wykwalifikowana kancelaria adwokacka Bielsko-Biała, która dzięki swoim poradom uspokoi Cię w tym bolesnym i nerwowym okresie. 

  • Powiadom Urząd Stanu Cywilnego o śmierci rodzica – Trzeba to zrobić w ciągu 3 dni, a w przypadku choroby zakaźnej nawet w ciągu 24 godzin. Jeżeli natomiast śmierć nastąpiła w szpitalu lub w zakładzie opiekuńczym, ten obowiązek ciąży na tych instytucjach,
  • Wystąp o zasiłek pogrzebowy,
  • Odprawa po zmarłym pracowniku – jeśli rodzic był zatrudniony na umowie o pracę, bliskim przysługuje od jego pracodawcy odprawa pośmiertna,
  • Renta rodzinna dla bliskich zmarłego – przysługuje po osobie, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń,
  • Spadek po zmarłym.

Śmierć bliskiej osoby – podsumowanie

Okres żałoby jest czasem związanym z ogromnym bólem, ale także z przemyśleniami i sprawami, które nie mogą czekać. Choć jest to niezwykle trudny okres, istnieje kilka rzeczy, które mogą okazać się pomocne w radzeniu sobie z tą stratą. Pamiętaj przede wszystkim, że masz prawo do pomocy i wyrażania swojej żałoby. Jeśli nie chcesz rozmawiać o swoim smutku z bliskimi, zastanów się nad psychologiem, który pomoże Ci w zrozumieniu swoich uczuć i ich zaakceptowaniu. Poza emocjami niestety musisz zmierzyć się także z kwestiami prawnymi. Skorzystaj z usług kancelarii lub zaufanych osób, które wiedzą jak postępować w tej sytuacji. 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.